Artykuły

 

Sprawozdania ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży:

 

21.03.2012

"Pokonaj z nami "ZŁODZIEJA CZASU"

Waldemara Wolańskiego"

 

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci miało dwa etapy. Podczas pierwszej części prowadząca klub - Agnieszka Winiarska odwiedziła dzieci w przedszkolu, gdzie wprowadziła je w temat książki oraz przeczytała część opowiadania.

Podczas drugiego, głównego etapu spotkania Klubu, zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia początku przygód głównego bohatera książki. Następnie dzieci wysłuchały dalszej historii zamieszczonej w książce.

Chętnie wdały się w dyskusję o Zegarmistrzu i jego sposobach na okradanie dzieci i dorosłych z czasu. Złodziej Czasu odwraca uwagę od tego, co wartościowe, od tego, co łączy ludzi, podsuwając im rzeczy, które skłonią ich do oddania mu swojego cennego czasu.

Książka Waldemara Wolańskiego pomaga zrozumieć dzieciom czym jest Czas. Co więcej, pokazuje także to, co kradnie nam czas i w jaki sposób to robi. Bohaterem opowieści jest chłopiec, który podczas pobytu u babci i dziadka dowiaduje się, że istnieje ktoś taki jak Zegarmistrz, zwany inaczej Złodziejem Czasu, a jego narzędziami są między innymi telewizor i komputer. Chłopiec jest zafascynowany postacią Złodzieja Czasu i decyduje się na to, by przejść przez stary zegar wprost do jego krainy. To, co wydarzyło się później wymaga od chłopca wiele odwagi i rozwagi koniecznych do tego, by nie dać się pokonać Złodziejowi Czasu, by uratować życie ukochanego dziadka.

Agnieszka Winiarska

 

 

14.12.2011

"ANTYKWARIUSZ" Ewy Karwan-Jastrzębskiej

- poznaj tajemnicę sklepu ze starociami"

 

Trzynastoletnia Julka i dziewięcioletni Mikołaj poznają tajemniczego właściciela sklepu ze starociami... i wtedy wszystko się zaczyna. Współczesna Warszawa, szesnastowieczna Florencja, tajemniczy obraz, w którym została zakodowana tajemnica kamienia filozoficznego, i sycylijska mafia, a nawet rudy kot wiążą się ze sobą tworząc pasjonującą całość. Jest przede wszystkim postać tajemniczego antykwariusza, łącznika obu światów – realnego i fantastycznego, który wybiera głównych bohaterów książki do wypełnienia ważnej misji wymagającej cofnięcia się w czasie. Tę książkę, przeplataną wieloma detektywistycznymi wątkami, czyta się dosłownie jednym tchem.

Agnieszka Winiarska

 

 

26.10.2011

"WHISPHER. NAWIEDZONY DOM " Isabel Abedi

- poznaj historię Elizy

i zagadki tajemniczego domu"

 

Główną bohaterką książki „Whisper. Nawiedzony dom” Isabel Abedi jest dziewczyna Noa, która razem ze swoją matką - Kat oraz jej pięćdziesięcioletnim przyjacielem - Gilbertem, przeprowadza się na wakacje do domku na wsi. Jest to stary, opuszczony budynek, który nie wygląda zbyt przyjaźnie, okazuje się, że jest nawiedzony. Noa w nowym miejscu poznaje chłopaka – Davida. Młodzi spędzają ze sobą coraz więcej czasu i w końcu dziewczyna zakochuje się w nim. Udaje im się nawiązać kontakt z duchem Elizy osiemnastoletniej dziewczyny która 30 lat wcześniej została zamordowana na strychu domu, w którym mieszka teraz główna bohaterka. David i Noa pragną dowiedzieć się, kto zabił dziewczynę, i odnaleźć jej tajemniczy klejnot.

Wypowiedź uczestniczki klubu: "Ta książka jest po prostu świetna. Jedna z lepszych, jakie ostatnio czytałam. Jeśli nie najlepsza. Wszystko w niej mi się podobało i nie mogłam się doczekać finału powieści”.

Agnieszka Winiarska

 


29.09.2011

"Rozbudź swoją wyobraźnię -

"MISJA LOLKA SKARPETCZAKA"

Tomasza Trojanowskiego"


Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci miało dwa etapy. Podczas pierwszej części prowadząca klub - Agnieszka Winiarska odwiedziła dzieci w przedszkolu, gdzie wprowadziła je w temat książki oraz przeczytała część opowiadania.

Podczas drugiego, głównego etapu spotkania Klubu oprócz zaproszonych przedszkolaków pojawiła się trójka dzieci z mamą zainteresowanych takim spotkaniem.

Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia początku przygód Michała i Lolka Skarpetczaka. Następnie dzieci wysłuchały dalszej historii zamieszczonej w książce. Po wybranych fragmentach tekstu dzieci słuchały utworów muzycznych z zamieszczonej do książki płyty. Dzięki temu mogły wczuć się w klimat czytanych historii.

„Misja Lolka Skarpetczaka” to książka, która podkreśla młodemu czytelnikowi, jak ważna w życiu jest wyobraźnia oraz przestrzega przed niebezpieczeństwem zatracenia się w grach komputerowych i wirtualnym świecie. Lolek to futrzasty stworek, zjawia się w domu chłopca o imieniu Michał, który przeprowadza się z rodzicami do małego domku z ogródkiem. Domek ten przyśnił się tacie Michała. Tytułowy Lolek Skarpetczak ma do spełnienia specjalną misję. Pragnie przekonać małego chłopca, że świat reklam, wirtualnych gier, Internetu i telewizji, nie jest najlepszym i jedynym. W tym celu Michał wyrusza z nim w podróż, dzięki której powoli odkrywa świat wyobraźni i jej uroki. Michał i Lolek wyruszają by ratować marzenia i przywrócić im właściwe miejsce w życiu dzieci.

Na zakończenie zajęć przedszkolaki malując starały się odczarować zaklęte w opowieści emocje i zdarzenia, a największą popularnością cieszyło się niezwykłe Jezioro Wyobraźni.

„Bo w tym jeziorze ukryty był jeden z najważniejszych pierwiastków człowieczeństwa – WYOBRAŹNIA. Dzięki niej mogłeś przewidywać skutki swoich działań, dzięki niej mogłeś zrozumieć, co czują inni ludzie, dzięki niej miałeś serce i duszę... Dzięki niej mogłeś BYĆ CZŁOWIEKIEM.”

 

Agnieszka Winiarska

 

25.05.2011

"W SIDŁACH ANOREKSJI"

Heidi Hassenmüller"


W sidłach anoreksji to wstrząsająca historia 15-letniej Mai, która doświadcza problemów na tle emocjonalnym, psychicznym i zdrowotnym. Konsekwencje dokonywanych przez nią trudnych wyborów, musi ponieść sama. Czuje się zagubiona, bezsilna, bezbronna, za wszelką cenę chce uniknąć zapłaty za dziecinne błędy, których niechybnie się dopuściła. Maja mieszka wraz z mama i młodszym bratem Leonardem w małym, przytulnym domku na uboczu miasta. Po nagłej śmierci ojca dziewczyna wpada w zaklęty krąg, z którego na pozór nie ma wyjścia. Ma obsesje na tle własnego wyglądu i martwi ją fakt, że dojrzewa i staje się kobietą. Przeraża ją to. Myśli, że przestanie być wyjątkowa i stanie się przeciętną nastolatką. Postanawia więc za wszelką cenę, nawet tą wygórowaną, jak własne zdrowie, schudnąć i kontrolować swoje ciało. Dziewczyna nie jest świadoma, że w tym momencie godzi się na powolną śmierć, która niszczy jej ciało od wewnątrz, skracając jej życie. Co najgorsze matka dziewczyny nie ma pojęcia o skrywanej chorobie córki. Po kilku ciężkich miesiącach dziewczyna decyduje się na wizytę u lekarza. Wtedy rozpoczyna się walka o życie w zaklętym kręgu anoreksji. Książka Heidi Hassenmuller jest książką psychologiczną. Pozwala ona na bliższe poznanie choroby takiej jak anoreksja, która w szybkim czasie obezwładnia coraz więcej młodych dziewcząt.

Agnieszka Winiarska

 

13.04.2011

"Dojrzewanie do śmierci - "ZŁOTA RYBKA"

Barbary Kosmowskiej"

"Pozłacana rybka” to opowieść o trudnym momencie w życiu głównej bohaterki, Alicji. Dziewczyna wchodzi w dorosłość doświadczając dramatu rozpadu własnej rodziny oraz tragedii choroby i śmierci przyrodniego brata. Dla Alicji zaczyna się przyspieszony kurs dorastania. Musi przezwyciężyć swój bunt wobec krążących wokół śmierci pytań chłopczyka, ale i wobec własnej nieumiejętności rozmawiania na tematy ostateczne. Zbliża się bardzo do mamy chłopca, z którą w rezultacie zawiązuje mocną nić przyjaźni. Wzruszające są opisy psychicznych zmagań Alicji podczas kolejnych wizyt w szpitalu. Jej czułość dla brata, ale i z czasem coraz dojrzalsze i akceptujące sytuację chłopca podejście ukazują jej niezwykłą mądrość i hart ducha. W powieści nie ma łatwych, oczekiwanych przez czytelnika rozwiązań. „Pozłacana rybka” to książka o odpowiedzialności za ludzi w potrzebie i o odwadze pomagania. To także lektura dla każdego, kto chce zrozumieć, że koniec świata przychodzi wtedy, kiedy mu na to pozwalamy.

 

Agnieszka Winiarska

 

 

30.03.2011

"ZŁA DZIEWCZYNA" Beaty Ostrowickiej

- świat zdruzgotanych emocji"

Jedną z najodważniejszych książek o młodzieży ostatnich lat jest "Zła dziewczyna" Beaty Ostrowickiej. 18-letnia Marcysia pisze dziennik Dorosłego Dziecka Alkoholika. Dziewczyna wyjechała z rodzinnego domu na wsi do Krakowa, do szkoły. Dziedziczy po ciotce duże mieszkanie i po wielu rodzinnych walkach i naciskach, udaje jej się w nim zamieszkać. Fabuła, jak się zdaje, jest w książce najmniej ważna. Ale świat zdruzgotanych emocji, w jaki wchodzimy, przeraża, dotyka i naprawdę boli. Marcysia ma w sobie tylko gniew, którego nie potrafi wyrazić. Jest zupełnie nieasertywna, wewnętrznie połamana, nikogo do siebie nie dopuszcza. Zamknęła się w swojej rozpaczy i dziwi się, że świat normalnie funkcjonuje. Jest nadmiernie odpowiedzialna, taka młoda-dorosła i potrafi liczyć tylko na siebie, jednocześnie mając poczucie absolutnego braku kontroli nad własnym życiem. Co najbardziej boli, to nader częste powtarzanie samej sobie, że jest złą dziewczyną. Boi się prawdy i nie wierzy w żadne wsparcie i zrozumienie. Nikomu nie pokaże, jak mocno jest zraniona. Co więcej, wydaje jej się, że tylko ona ma prawo do bólu. Ta historia nie ma zakończenia. Być może dlatego, że finały mogą być bardzo różne. Beacie Ostrowickiej udało się stworzyć przekonujący portret psychologiczny młodej dziewczyny, osaczonej, osamotnionej, niepewnej, zmuszonej do dokonania trudnego wyboru. Czy Marcyśka znajdzie w sobie siłę, by nadal dążyć do celu? Czy ktoś, kto nie spełnia oczekiwań bliskich, jest człowiekiem egoistycznym i złym? Na te i wiele innych nasuwających się pytań próbowałyśmy odpowiedzieć podczas spotkania.

Agnieszka Winiarska

 

 


 

23.02.2011

"Świat utkany ze słów - "ATRAMENTOWE SERCE"

Cornelii Funke"

Omawianą książką pierwszego spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży było „Atramentowe serce” Cornelii Funke. Klubowicze zapoznali się z krótką biografią autorki. Cornelia Funke studiowała pedagogikę, a później także ilustrację książek. Po ukończeniu studiów zajmowała się wyłącznie ilustracjami książek dla dzieci - praca ta zachęciła ją w końcu do pisania historii dla młodych czytelników i czytelniczek. Napisała już 40 książek, między innymi „Atramentowe serce”. Książka opowiada historię dwunastoletniej Meggie, która mieszka ze swoim ojcem, introligatorem. Okazuje się, że Mortimer posiada niezwykły dar, dzięki któremu może ożywiać postaci z książek. Jej matka zniknęła w tajemniczych okolicznościach, gdy dziewczynka miała trzy lata. Gdy pewnej nocy w domu zjawia się tajemniczy gość zaczynają się kłopoty oraz seria wypadków jak z koszmarnego snu - porwania, kradzieże, ucieczki, zdrady i podstępy. Jak zauważyli uczestnicy spotkania jest to piękna książka o książkach i o ludziach, którzy je tworzą.W czasie dyskusji zastanawialiśmy się kto ma decydujący wpływ na wydarzenia – pisarz czy postaci, które powołał do życia? Klubowiczom bardzo podobał się pomysł pisarki, i świat, który stworzyła, pełen tajemnic i niezwykłych przygód. Dużą sympatią cieszyła się sama główna bohaterka oraz Smolipaluch.

Agnieszka Winiarska